Aktualności

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce w 2024 – najnowszy raport

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce w 2024 – najnowszy raport

Korki to codzienność wielu polskich kierowców. W godzinach szczytu ulice największych miast zamieniają się w zatłoczone parkingi, a czas przejazdu wydłuża się drastycznie. Gdzie korki są największym problemem?

Wrocław – lider niechlubnego rankingu

Według raportu TomTom Traffic Index 2024, Wrocław jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Przejazd przez centrum w godzinach szczytu zajmuje średnio 24 minuty i 40 sekund. To o 10 sekund dłużej niż rok temu i aż o 4 minuty dłużej niż przed pandemią. Problem korków we Wrocławiu jest szczególnie widoczny w godzinach porannych (7:00-9:00) i popołudniowych (15:00-17:00).

Łódź – korki gonią Wrocław

Łódź plasuje się na drugim miejscu w rankingu najbardziej zakorkowanych miast. Średni czas przejazdu przez centrum w godzinach szczytu to 22 minuty i 20 sekund. To o 10 sekund krócej niż we Wrocławiu, ale o 2 minuty dłużej niż rok temu. Korki w Łodzi są szczególnie uciążliwe na trasach wlotowych do centrum miasta oraz w okolicach dworców kolejowych.

Kraków – korki rosną w siłę

Kraków zamyka podium najbardziej zakorkowanych miast. Przejazd przez centrum w godzinach szczytu zajmuje średnio 21 minut i 40 sekund. To o 10 sekund krócej niż rok temu, ale nadal o minutę dłużej niż przed pandemią. Korki w Krakowie są szczególnie uciążliwe w rejonie Starego Miasta, Kazimierza i autostrady A4.

Warszawa – korki do zniesienia?

Warszawa, wbrew pozorom, nie jest w czołówce najbardziej zakorkowanych miast. Średni czas przejazdu przez centrum w godzinach szczytu to 20 minut. To tyle samo co rok temu i przed pandemią. Oczywiście korki w Warszawie nadal są problemem, ale w porównaniu do innych dużych miast nie są one aż tak uciążliwe.

Gdzie jeszcze korki są problemem?

Poza Wrocławiem, Łodzią, Krakowem i Warszawą, korki są również problemem w innych dużych miastach, takich jak:

 • Szczecin (średni czas przejazdu przez centrum w godzinach szczytu: 20 minut 10 sekund)
 • Gdańsk (19 minut 50 sekund)
 • Poznań (19 minut 40 sekund)
 • Białystok (19 minut 30 sekund)
 • Katowice (19 minut 20 sekund)

Przyczyny korków w polskich miastach

Istnieje wiele przyczyn korków w polskich miastach. Do najważniejszych należą:

 • Wzrost liczby samochodów: W ciągu ostatnich lat liczba samochodów w Polsce drastycznie wzrosła. W 2023 roku zarejestrowanych było ponad 30 milionów aut osobowych.
 • Niedostosowana infrastruktura: Drogi i mosty w wielu polskich miastach nie są dostosowane do tak dużego natężenia ruchu.
 • Brak komunikacji miejskiej: W wielu miastach komunikacja miejska jest niewystarczająco rozwinięta, co zniechęca ludzi do korzystania z niej.
 • Złe nawyki kierowców: Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, agresywna jazda i brak kultury jazdy również przyczyniają się do powstawania korków.

Jak rozwiązać problem korków?

Problem korków w polskich miastach jest złożony i nie ma na niego jednej prostej recepty. Można jednak zastosować szereg rozwiązań, które pomogą go złagodzić. Do najważniejszych należą:

 • Rozwój komunikacji miejskiej: Inwestowanie w nowoczesne tramwaje, autobusy i metro to sposób na skłonienie ludzi do przesiadki z samochodów do komunikacji miejskiej.
 • Budowa nowych dróg i mostów: Poszerzanie istniejących dróg i budowa nowych to sposób na zwiększenie przepustowości sieci drogowej.
 • Promowanie ekologicznych środków transportu: Rowerzyści i piesi również mają prawo do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury. Budowa ścieżek rowerowych i chodników to sposób na zachęcenie ludzi do korzystania z tych form transportu.
 • Wdrażanie inteligentnych systemów transportowych: Inteligentne systemy transportowe mogą pomóc w zarządzaniu ruchem drogowym i optymalizacji przepływu pojazdów.

Co mogę zrobić, aby uniknąć korków?

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie korków. Oto kilka z nich:

 • Wyjeżdżaj poza godzinami szczytu: Jeśli to możliwe, staraj się wyjeżdżać z domu lub pracy poza godzinami szczytu, kiedy ruch jest mniejszy.
 • Korzystaj z komunikacji miejskiej: Komunikacja miejska to dobry sposób na uniknięcie korków i oszczędzanie czasu.
 • Wybierz rower lub spacer: Jeśli twój cel podróży jest blisko, wybierz rower lub spacer. To nie tylko zdrowy sposób na poruszanie się, ale również sposób na uniknięcie korków.
 • Korzystaj z aplikacji nawigacyjnych: Aplikacje nawigacyjne mogą pomóc ci znaleźć trasy alternatywne, omijające korki.
 • Połącz siły z innymi: Współdzielenie przejazdów z kolegami z pracy lub sąsiadami to dobry sposób na zmniejszenie liczby samochodów na drogach.

Zobacz też: Jazda na suwak – płynne poruszanie się w korku

fot.: freepik.com

Udostępnij

O autorze

Jako redakcja cykdwójeczka.pl jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów motoryzacji, którzy łączą w sobie wiedzę techniczną, zamiłowanie do prędkości i niezdrową obsesję na punkcie opon. Dzięki temu możemy tworzyć niezwykle ciekawe i profesjonalne treści. Razem kreujemy jedno z najdynamiczniejszych miejsc w sieci dla miłośników czterech kółek.