Porady

Opłaty przy kupnie samochodu – co trzeba wiedzieć?

Opłaty przy kupnie samochodu – co trzeba wiedzieć?

Zakup wymarzonego auta to dla wielu osób ekscytujące wydarzenie. Należy jednak pamiętać, że oprócz ceny samego pojazdu, wiążą się z nim również liczne opłaty. W tym artykule przedstawimy szczegółowy i kompleksowy przewodnik po opłatach, jakie czekają na nabywcę samochodu w Polsce.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Podatek PCC, znany również jako podatek od kupna samochodu, wynosi 2% wartości pojazdu. Należy go zapłacić w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Istnieje kilka wyjątków od tej reguły, np. zwolnione z podatku PCC są pojazdy o wartości poniżej 1000 zł.

Jak obliczyć podatek PCC?

Wartość pojazdu, od której naliczany jest podatek PCC, to średnia cena rynkowa danego modelu. Można ją sprawdzić w różnych źródłach, np. w tabelach CEPiK lub wycenach Eurotax.

Przykład:

Jeśli kupujesz samochód o wartości 20 000 zł, podatek PCC wyniesie 400 zł (2% x 20 000 zł).

Gdzie i jak zapłacić podatek PCC?

Podatek PCC można zapłacić online, przelewem na rachunek bankowy urzędu skarbowego, w którym nabywca pojazdu złożył deklaracje podatkową. Można również dokonać płatności gotówką w kasie urzędu. Należy również pamiętać o wypełnieniu formularza PCC-3 – należy wysłać go do urzędu drogą elektroniczną lub złożyć własnoręcznie.

Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego

Rejestracja ze standardowymi tablicami

Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego wynosi 54 zł. W przypadku tablic rejestracyjnych standardowych koszt to 80 zł, a za indywidualne 1000 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za nalepkę legalizacyjną w wysokości 12,50 zł oraz pozwolenie czasowe w cenie 13,50 zł. Łącznie za rejestrację samochodu zapłacimy więc 160 zł.

Przerejestrowanie z zachowaniem dotychczasowych tablic

Możliwe jest zachowanie aktualnych tablic rejestracyjnych jeśli samochód był bezpośrednio przed zakupem zarejestrowany w Polsce. Aby to zrobić należy wypełnić odpowiedni wniosek w urzędzie komunikacji. W takiej sytuacji cena za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz pozwolenia czasowego to 80 zł. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą do urzędu tablice rejestracyjne, które chcesz zachować, aby urząd mógł dokonać ich legalizacji. W przypadku, gdy tablice będą w złym stanie i niemożliwe będzie odczytanie z nich informacji urząd może nie zgodzić się na ich zachowanie.

Przerejestrowanie z zachowaniem numeru rejestracyjnego

W sytuacji, gdy samochód był zarejestrowany w Polsce bezpośrednio przed zakupem, a jego tablice rejestracyjne mają na sobie unijne gwiazdki, możliwe jest zachowanie numeru rejestracyjnego. Dzięki temu nie jest konieczne wydawanie pozwolenia czasowego. W takiej sytuacji cena rejestracji spada do 66,50 zł.

Uwaga! Kiedy rejestrację pojazdu wykonuje za nas pełnomocnik obowiązuje dodatkowa opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Nie jest ona jednak wymagana kiedy samochód rejestruje ktoś z rodziny: małżonek, rodzeństwo, wstępny lub zstępny.

Gdzie i jak złożyć wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego?

Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego można złożyć w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy. Można to zrobić również online, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (ePUAP).

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu:

  • Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego
  • Umowa kupna-sprzedaży
  • Dowód zapłaty podatku PCC
  • Karta pojazdu (jeśli została wydana)
  • Dowód osobisty lub paszport
  • W przypadku współwłasności: zgoda współwłaścicieli

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Chroni ono przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku wypadku.

Jak wybrać ubezpieczenie OC?

Przed wyborem ubezpieczenia OC warto porównać oferty różnych firm. Można to zrobić online, za pomocą kalkulatorów ubezpieczeniowych.

Cena ubezpieczenia OC zależy od różnych czynników, takich jak:

  • Marka i model pojazdu
  • Wiek i doświadczenie nabywcy
  • Miejsce zamieszkania
  • Historia ubezpieczeniowa

Opłata za badanie techniczne

Badanie techniczne jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, które ukończyły 3 lata. Należy je przeprowadzić w okresowej stacji kontroli pojazdów.

Koszt badania technicznego wynosi 99 zł.

Zobacz też: Jak zawrzeć dobrą umowę kupna samochodu? Bezpieczne kupno używanego samochodu

fot.: freepik.com

Udostępnij

O autorze

Jako redakcja cykdwójeczka.pl jesteśmy zgranym zespołem pasjonatów motoryzacji, którzy łączą w sobie wiedzę techniczną, zamiłowanie do prędkości i niezdrową obsesję na punkcie opon. Dzięki temu możemy tworzyć niezwykle ciekawe i profesjonalne treści. Razem kreujemy jedno z najdynamiczniejszych miejsc w sieci dla miłośników czterech kółek.